From Seagull Poop to Plutonium: The Most Valuable Substances in the World

In This Article:

Rare and beautiful items have always had a grip on the imagination ? and finances ? of humankind. Since ancient times, precious minerals like gold have been revered and used in everything from jewelry and dinnerware to the sacred tombs of emperors. More recently, gold is even used to bring opulence to modern electronics such as iPhones.

To a large degree, ?value? is assigned to an object based on the long-standing economic principle of supply and demand. Typically, as demand increases and supply decreases, the price of an item rises, and vice versa.

“Rare” and “valuable” are relative terms as well. Although all items on this list are considered expensive, the price ranges of these substances vary considerably. For example, To?Ak Chocolate is a luxury chocolate brand that is the most expensive in the world, charging $300 or more for a single bar. Though the super elite will argue it is worth the cost, at $5 or more per gram, that?s exorbitantly pricey for glorified cocoa beans. Then there is seagull feces which didn’t quite make the list (it hasn’t been assigned a per gram value yet) but is estimated to be worth nearly a half-billion dollars annually. Crazy, right?

If you?re thinking of shelling out any of your hard-earned dollars for some of these expensive goods, realize that their prices can fluctuate, sometimes dramatically. Before you invest, research which of these luxury items is most likely to retain its value.

Last updated: Oct. 21, 2020

27. To'ak Chocolate

  • Cost: $5 per gram and up

To?ak Chocolate is the rarest and most valuable in the world. The company sources its cacao from certified Ecuadorian heirloom Nacional cacao pods, verified through DNA testing. This type of chocolate can be traced back at least 5,300 years.

26. Creme de la Mer

  • Cost: $6 per gram

Creme de la Mer bills itself as “the moisturizer that started it all.” The company hand-harvests kelp off Vancouver Island as part of its trademark “Miracle Broth,” which ferments for three to four months using light and sound energy to create the product.

25. Italian White Truffles

  • Cost: $7.60 per gram and up

Truffles of all kinds are expensive, but the Italian white truffle takes the prize when it comes to value. Although delicious to many, the simple reason truffles are so expensive is that they are rare, hard to find and labor-intensive to harvest.

24. Saffron

  • Cost: $10 per gram and up

Saffron is a spice used for flavoring and coloring foods, though it has also been used in textiles, perfumes and medicine for centuries. The price of this magic seasoning starts around $10 per gram, mainly because of the complex cultivation and harvesting process which involves plucking and drying “threads” from the Crocus sativus flower, a plant not found in the wild.